Hakkında

TÜRKİSTAN GÜNDEMİ

Yaşam hızla akıp giderken, dünyanın gündemi de hızla değişiyor. Ya Türkistan’ın Gündemi’nde ne var? Türkistan’da neler oluyor, neler konuşuluyor? Orta Asya’nın siyasi ve kültürel yaşamına ayna tutan Türkistan Gündemi, bu coğrafyada yaşananları ve Orta Asya gündeminin en sıcak konularını TRT Avaz aracılığıyla ekranlara getiriyor.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Fahri Solak’ın hazırlayıp sunduğu “Türkistan Gündemi”, her Cumartesi 17.40–18.20 saatleri arasında İstanbul Stüdyoları’ndan Canlı yayınlanıyor.

Avrasya Gündemi’ni ekrana taşıyan program, stüdyo konuklarının yanı sıra, konuya dair kısa filmler ve telefon bağlantıları ile daha da zenginleşiyor. Programın hafta içindeki tekrarlarıyla da kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için Türk Dünyasına dair gündem hep sıcak…

Programın yayın saati ise Türkistan bölgesi ile saat farkı dikkate alınarak belirlendi. TRT Avaz’ın TÜRKSAT 3A (Frekans: 11096) yanısıra, YAMAL 300K (Frekans: 10972) ve Eutelsat 7A (Frekans: 10762) Uydularından da yayın yapması, programın Avrupa, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’da izlenebilirliğini artırmakta.

Programın 8 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan ve ilgi uyandıran ilk bölümünde Kırgızistan Devlet Başkanı Roza Otunbayeva ile Bişkek’te gerçekleştirilen özel röportaj yer almıştı. Program, ilk yayınından bu yana, Avrasya’nın gerçek gündemine ışık tutmayı sürdürüyor… “Türkistan Gündemi”nde her hafta, bölgede öne çıkan sosyal, ekonomik, siyasi ve kültürel konular yetkin konukların yorumları ve analizleriyle derinlik kazanıyor, açıklığa kavuşuyor…

Jenerik:

Hazırlayan ve Sunan: Dr. Fahri Solak (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Yapımcı ve Yönetmen: Rabia Yılmaz Bıçakçı

Danışman: Doç. Dr. Rahmi Deniz Özbay (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi)

Yapım – Yönetim Yardımcıları: Nil Süer, Nur Çelik

Metin yazarı: Bengül Karataş